Papierosy bez wątpienia są jedną z najpopularniejszych używek. Ich oddziaływanie na ogólny stan zdrowia jest powszechnie znane, wiadomo przecież, że dym tytoniowy sieje niemałe spustoszenie w układzie oddechowym, nasuwa się jednak pytanie: jak wpływa on na uzębienie? Liczne badania wykazały, że palacze są zdecydowanie bardziej narażeni na rozwój próchnicy oraz chorób przyzębia, co znacząco zwiększa ryzyko pojawienia się ubytków w uśmiechu. W dalszej części omówimy sobie rezultaty palenia papierosów na kondycję jamy ustnej.
Palenie papierosów sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego!
Po każdym posiłku na powierzchni zębów oraz dziąseł pojawia się przeźroczysta powłoka – płytka bakteryjna. Jeżeli nie zostanie ona usunięta przez dłuższy czas, ulegnie mineralizacji i przekształci w twardą strukturę, zwaną popularnie kamieniem nazębnym. Egzystujące w nim drobnoustroje po dostarczeniu odpowiednich składników (głównie cukrów) wydzielają kwaśne substancje odpowiedzialne za uszkodzenia szkliwa i rozwój próchnicy, będącej jedną z najczęstszych przyczyn utraty uzębienia. Regularne palenie papierosów sprawia, że wspomniana płytka bakteryjna mineralizuje się dużo szybciej, co przekłada się na większe złogi kamienia nazębnego. Dlatego też osoby palące powinny przykładać dużo większą uwagę do codziennej higieny jamy ustnej, co znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienia niechcianych chorób.
Nikotynowy osad pogorszy estetykę uśmiechu
Substancje smoliste, które zawiera dym papierosowy, sprzyjają powstawaniu ciemnego nalotu na zębach (z reguły nabiera on brązowej barwy, lecz w niektórych przypadkach ma odcienie żółci). Zauważalnie obniży on estetykę uśmiechu, pogarszając kolor uzębienia i powodując kłopotliwe przebarwienia. Na szczęście problem ten można rozwiązać przy pomocy zabiegów z zakresu profilaktyki oraz stomatologii estetycznej, takich jak piaskowanie czy polerowanie uzębienia bądź jego wybielanie. Wymienione czynności przyniosą zauważalne efekty, a ze względu na małą inwazyjność przebiegają całkowicie bezboleśnie.
Nieprzyjemny zapach z ust wynikający z palenia papierosów
Palenie papierosów jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na pojawienie się halitozy, czyli niemiłego zapachu z ust. Wynika to z zaburzeń wydzielania śliny – jej mniejsza ilość powoduje suchość w ustach oraz rozwój bakterii wydzielających lotne związki siarki, które odpowiadają za charakterystyczny „oddech palacza”, czyli nieprzyjemną woń wydobywającą się z jamy ustnej. Oczywiście istnieją metody pozwalające na eliminację problemu, np. stosowanie płynów do płukania ust lub gum do żucia, jednakże najbardziej wymierne efekty przyniesie po prostu rzucenie palenia, a ostatecznie przynajmniej jego ograniczenie.
Palenie a choroby przyzębia
Palacze są zdecydowanie bardziej podatni na rozwój schorzeń przyzębia, a ma to związek z opisywanym wcześniej nadmiernym odkładaniem się kamienia nazębnego. Osad ten często nawarstwia się na dziąsłach oraz poniżej ich linii, powodując tym samym stan zapalny. Efektem infekcji jest obniżanie dziąseł (recesja) i odsłonięcie szyjek zębowych, co czego objawem stanowi nadwrażliwość uzębienia oraz pojawienie się paradontozy, czyli skrajnej formy choroby przyzębia. Dym papierosowy wpływa również na ukrwienie błon śluzowych, powodując tym samym ich niedotlenienie.
Higiena jamy ustnej przy paleniu papierosów
Pacjenci palący papierosy powinni przywiązywać wyjątkową uwagę do codziennej profilaktyki jamy ustnej. Szczotkowanie uzębienia należy przeprowadzać wówczas przynajmniej 3 razy dziennie po 3 minuty (chociaż wskazane jest po każdym większym posiłku), stosując do tego szczoteczkę o miękkim włosiu. Należy wykonywać wymiatające ruchy, aby unikać podrażnienia tkanek miękkich oraz ich mechanicznych urazów. Jako dopełnienie procesu rekomendujemy zastosowanie nici dentystycznych, pozwalających usunąć płytkę bakteryjną z trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Płyny do płukania ust pozbawione alkoholu (zawierające w zamian ksylitol) zaś odświeżą oddech i wyregulują pH jamy ustnej, co wspomoże wybielanie śliny.
Istotnym aspektem utrzymania zdrowego uśmiechu podczas regularnego palenia papierosów są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Podczas nich dentysta przeprowadzi kontrolę jamy ustnej oraz będzie w stanie zlokalizować potencjalne zagrożenia. Ponadto znajdzie się czas na wykonanie pełnego pakietu zabiegów higienizacyjnych (skaling, piaskowanie, polerowanie) przez doświadczoną higienistkę, co wyeliminuje kamień nazębny czy pozostałe groźne osady.
Co możesz teraz zrobić?
Jeżeli palisz papierosy i chciałbyś zadbać o zdrowie Twojego uśmiechu, umów się na wizytę w klinice Modent! Zestaw zabiegów higienizacyjnych usunie kamień nazębny z jamy ustnej oraz odświeży wygląd uzębienia, zapewniając mu większą estetykę. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn), a także wypełniając formularz.