Jakie badania przed wszczepieniem implantów?

autor wpisu

Implanty niewielkie śrubki wszczepiane w miejsce korzeni zębowych – stają się stabilną podstawą do osadzenia protetycznych rekonstrukcji zębów. Żeby jednak ten zabieg był skuteczny, wcześniej trzeba przeprowadzić określone badania

 

 

Wywiad lekarski

W ramach przygotowań do wszczepienia implantów na początek przeprowadza się wywiad lekarski. Ma on miejsce już podczas wizyty konsultacyjnej i pozwala podjąć właściwą decyzję o leczeniu i sposobie jego przeprowadzenia. A na czym polega? Lekarz zadaje Pacjentowi pytania dotyczące jego ogólnego stanu zdrowia, szczególny nacisk kładąc na choroby przewlekłe. To bardzo istotne, ponieważ niektóre z takich chorób są przeciwwskazaniem do implantacji. Dotyczy to przede wszystkim zaburzeń krzepnięcia krwi, cukrzycy, osteoporozy, chorób tarczycy, serca, płuc, nerek i wątroby.

Jeżeli Pacjent jest palaczem, musi odpowiedzieć na dodatkowe pytania, ponieważ palenie osłabia zdolności regeneracyjne tkanki miękkiej, co ma w leczeniu implantologicznym istotne znaczenie.

 

 

 

Badania kliniczne

Lekarz przeprowadza także przegląd stomatologiczny. To nic innego jak dokładne zbadanie i ocenienie stanu zdrowia jamy ustnej. Sprawdza się stan zębów pod względem występowania ubytków (nie tylko próchnicowego pochodzenia), płytki i kamienia nazębnego. Badana jest również pozycja zębów względem siebie i ich ułożenie w kościach szczęki, czyli ich nachylenie oraz ewentualne przesunięcia i stłoczenia.

Badaniu poddaje się też tkanki miękkie, sprawdzając między innymi ruchomość błony śluzowej, jej strukturę i kolor, występowanie owrzodzeń i blizn. Bada się także stan przyzębia pod względem kieszonek patologicznych i ewentualnego krwawienia.

Szczególnie skrupulatnie badane są miejsca, w których planowane jest wszczepienie implantów. Sprawdza się rozmiary wyrostka, ubytki kości, odległości między zębami graniczącymi i od ważnych struktur anatomicznych, przede wszystkim nerwów. Ocenia się również ogólne warunki zgryzowe Pacjenta.

 

 

Badania laboratoryjne

Jeżeli lekarz uzna, że jest taka konieczność, może też skierować Cię dodatkowo na badania laboratoryjne. Jakie? To już oczywiście zależy od lekarza, ale najczęściej obejmują one morfologię krwi, OB, poziom witaminy D3, potasu, sodu, wapnia oraz hormonów TSH, T3 i T4.

 

 

Badania radiologiczne

Dzięki badaniom radiologicznym można dokonać trafnej i szczegółowej oceny warunków kostnych Pacjenta. Wykonuje się w tym celu zdjęcie tomograficzne, dające trójwymiarowy obraz określonego obszaru. Lekarz na jego podstawie dokładnie poznaje stan uzębienia Pacjenta, stan i gęstość jego kości, grubość błony śluzowej, położenie otworów bródkowych, wysokość wyrostka zębodołowego, a także przebieg dolnego nerwu zębodołowego. Ma to duże znaczenie, ponieważ dzięki temu można zaplanować zabieg w taki sposób, aby nie tylko był skuteczny, ale też został przeprowadzony w sposób jak najbardziej bezpieczny dla Pacjenta.

 

 

Co możesz teraz zrobić?

Planujesz uzupełnić swoje uzębienie przy pomocy implantów? Przyjdź do Modent, a wykonamy potrzebne badania i zaplanujemy skuteczną implantację. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.