Krwawienie dziąseł podczas codziennego szczotkowania zębów i jedzenia powinno być sygnałem alarmowym, który skłoni nas do ustalenia jego powodów oraz leczenia. Tej dolegliwości nie powinno się bagatelizować, gdyż może być objawem wielu problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny krwawienia dziąseł i w jaki sposób je leczyć?
Dlaczego dziąsła krwawią? Najczęstsze przyczyny
Dziąsła stanowią naturalną barierę dla bakterii, uniemożliwiając im przedostanie się do organizmu. Jeśli krwawią to znak rozwijającego się stanu zapalnego. Przyczyną krwawienia dziąseł mogą być także urazy mechaniczne, wywołane np. używaniem zbyt twardej szczoteczki do zębów. Dziąsła stają się bardziej wrażliwe na skutek niedoborów witamin (zwłaszcza C, K i D), rozwoju chorób, takich jak cukrzyca, anemia, choroby wątroby, a także stosowania niektórych leków i problemów z krzepliwością krwi. Na krwawienie dziąseł uskarżają się również kobiety w ciąży, co wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w tym okresie. Częstą przyczyną krwawienia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej, na którą składa się szczotkowanie zębów po każdym posiłku, używanie nici do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz okresowa higienizacja w gabinecie stomatologicznym, to podstawa profilaktyki zdrowia zębów i dziąseł. Płytka nazębna to lepki film, składający się z elementów śliny, resztek pokarmu oraz bakterii. Nieusunięta, z czasem przekształca się w kamień nazębny. Bakterie, jakie znajdują się w płytce nazębnej obniżają pH jamy ustnej i prowadzą do demineralizacji szkliwa. Z kolei płytka bakteryjna i kamień nazębny poddziąsłowy tworzą stany zapalne, objawiające się między innymi krwawieniem dziąseł.
Paradontoza – popularna choroba przyzębia
Krwawienie dziąseł to jeden z pierwszych objawów paradontozy. Pozostałe to nieświeży oddech, zaczerwienienie i opuchlizna dziąseł. To infekcyjna, przewlekła choroba przyzębia, która atakuje dziąsła i tkanki otaczające zęby. W skrajnych przypadkach prowadzi do rozchwiania i utraty zębów. Nieleczona paradontoza niszczy kości szczęk oraz może wywołać procesy zapalne w całym organizmie, dlatego już na wczesnych etapach nie wolno jej bagatelizować.
Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Krwawienie dziąseł to znak, że w naszym organizmie rozwija się stan zapalny. Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda nasza dieta, w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej, jaki styl życia prowadzimy – czy palimy papierosy, a także jak często odwiedzamy gabinet stomatologa? To do niego powinniśmy skierować pierwsze kroki, gdy zauważymy niepokojące objawy, takie jak krew na szczoteczce i nadwrażliwość zębów. Rozwiązaniem problemu może okazać się higienizacja zębów (skaling i piaskowanie), a w przypadku rozpoznania poważniejszych problemów – skierowanie do periodontologa. Równolegle należy szczególną wagę przyłożyć do prawidłowego czyszczenia zębów, przy użyciu odpowiednich narzędzi – miękkiej szczoteczki do zębów, nici dentystycznej, specjalistycznej pasty oraz antyseptycznego płynu do płukania ust. Wspomagająco można stosować także płukanki ziołowe, które łagodzą objawy stanu zapalnego i przyspieszają gojenie się ran. W przypadku, gdy przyczyną krwawienia dziąseł jest nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy C i K, należy wzbogacić ją zielone warzywa, a w razie potrzeby zastosować także suplementację.
Dowiedz się więcej
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o krwawiących dziąsłach, zapraszamy do Modentu. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 58 350 82 42 lub wypełniając formularz.