Sterowana regeneracja kości – co to za zabieg? Jak przebiega?

autor wpisu

Leczenie implantologiczne to dziedzina, która dynamicznie się rozwija. Dowodem na to jest zabieg sterowanej regeneracji kości, która pozwala odbudować tkankę kostną u tych pacjentów, którzy ją utracili. Jest to o tyle istotne, że bez jego przeprowadzenia trudno jest często utrzymać implanty czy protezę zębową. Na czym zatem polega ten zabieg i jak on przebiega?
 
 

Czym jest sterowana regeneracja kości?

Sterowana regeneracja kości (augmentacja) to zabieg, którego celem jest wytworzenie nowej tkanki kości. Stosuje się go w przypadku niedostatecznej ilości oraz jakości tkanki kostnej pacjenta, co z kolei uniemożliwia wszczepienie implantów. Odbudowanie zanikłej kości umożliwiają biomateriały kościotwórcze. Decyzję o podjęciu omawianego przez nas zabiegu podejmuje się po przeprowadzeniu analizy radiologicznej. Można go wykonywać wraz z zabiegiem implantacji. Nie jest to jednak możliwe przy rozległych ubytkach kostnych – implanty wszczepia się wówczas dopiero po upływie 5-9 miesięcy od przeprowadzenia augmentacji.
Warto dodać, że zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, dlatego jest on bezbolesny. Czasem po jego wykonywaniu odczuwalne są niewielkie bóle oraz obrzęki – w takiej sytuacji wskazane jest przyjmowanie środków przeciwbólowych.
 
 

Jak przebiega sterowana regeneracja kości?

Jak przebiega cały zabieg? Na początku oczyszcza się zębodół z zainfekowanej tkanki. Następnie umieszcza się w nim specjalny materiał kostny lub kościozastępczy. Później pokrywa się go membraną, która jest obojętna dla naszego zdrowia. Dzięki temu wspomniany materiał jest zabezpieczony przed wrastaniem tkanek miękkich. W wyniku działania procesów remodelujących i regeneracyjnych, po kilku miesiącach zastosowany materiał przekształca się w tkankę kostną, w którą następnie można wprowadzić implant. Sztuczna membrana natomiast samoistnie się wchłania.
 
 

 
 

Jakie technologie wykorzystywane są w sterowanej regeneracji kości?

W sterowanej regeneracji kości wykorzystywanych jest wiele materiałów. Przykładowo mogą być to kości pobrane od samego pacjenta lub od zmarłych dawców. Co więcej, w grę wchodzą również ksenografty, a więc odpowiednio przetworzone kości pochodzenia zwierzęcego. Niekiedy stosuje się też materiały alloplastyczne, a więc syntetyczne materiały kościozastępcze, które pochodzą ze źródeł nieorganicznych lub organicznych.
 
 

Wskazania do augmentacji

Główne wskazania do sterowanej regeneracji kości to:
-zaawansowane zmiany okołowierzchołkowe,
-ekstrakcje zębów (kiedy zębodół się goi i dochodzi do zaników kostnych),
-zaawansowane choroby przyzębia (w których zostały zniszczone i utracone tkanki kostne),
-deficyt kostny będący efektem wieloletniego braku zębów.
 
 

Skontaktuj się z nami

W Twojej jamie ustnej doszło do ubytków kostnych? Nie da się bez augmentacji wszczepić implantów i chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat? W takim razie zapraszamy do naszego gabinetu, w którym opowiemy Ci dokładnie o samym zabiegu oraz zaleceniach po jego przeprowadzeniu. Zadzwoń do nas na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz na stronie.