Czy próchnica jest zaraźliwa?

autor wpisu

Próchnica to popularna choroba. Wydawać by się więc mogło, że wiemy o niej wszystko. Wiele osób zastanawia się jednak, czy próchnica jest zaraźliwa i czy może się ona przenieść poprzez kontakt z inną osobą. Jak się okazuje: tak, jest to schorzenie zakaźne, choć zarażamy się nią w nieco inny sposób niż np. grypą. Dowiedz się więcej.
 
 

Czym jest próchnica?

Próchnica to choroba wywoływana przez kwasotwórcze bakterie, które są obecne w jamie ustnej (chodzi tu głównie o gatunek Streptococcus mutans). Spożywają one resztki cukrów, które nie zostały usunięte podczas czyszczenia zębów. W wyniku tego wytwarzają one kwasy, które wpływają destrukcyjnie na nasze uzębienie.
 
 

Czy próchnica jest zaraźliwa?

Próchnica jest zaraźliwa. Wynika to z tego, że wyżej wspomniane bakterie mogą przenosić się z jednej osoby na drugą. Co więcej, nie każdy wie, że aż w 80 proc. przypadków dzieci zarażają się próchnicą od swoich rodziców lub opiekunów. Przykładowo, choroba ta przechodzi z jednej osoby na drugą wtedy, gdy używały one tych samych sztućców (np. podczas przygotowywania sałatki). Podobne zjawisko zachodzi, jeżeli pije się z jednej butelki lub szklanki.
 
Ponadto, warto wiedzieć, że zarazić można się także poprzez pocałunki w usta i rączki (które dziecko wkłada sobie następnie do buzi). Jak wskazują badania, przez usta może przeniknąć w ten sposób nawet 50 różnych typów bakterii, w tym również i te wspomniane wyżej. W przypadku niemowląt należy pamiętać o tym, aby często wymieniać smoczek, a przede wszystkim, aby nie wpadł on w ręce (i usta) innych dzieci. Warto dodać, że dochodzi tu jeszcze jeden czynnik: jeżeli próchnica pojawiła się w ciąży, istnieje większe ryzyko, że dziecko także będzie musiało się z nią zmagać.
 
 

 
 

Leczenie próchnicy

W sytuacji, gdy dojdzie już do zarażenia się próchnicą, należy ją wyleczyć. Wówczas lekarz eliminuje ogniska choroby, a następnie odbudowuje ubytki, zwykle przy pomocy wypełnienia światłoutwardzalnego. Warto pamiętać, że nie można zwlekać z wizytą u dentysty, ponieważ choroba z czasem obejmuje coraz głębiej zlokalizowane tkanki, w wyniku czego leczenie staje się trudniejsze.
 
 

Profilaktyka próchnicy

Równie ważna, co leczenie, jest profilaktyka. W jej ramach należy regularnie myć zęby, najlepiej techniką wymiatającą. Jest to o tyle istotne, że aż co druga osoba zapomina o ich czyszczeniu rano lub wieczorem. Co więcej, trzeba również je nitkować. Dobrze jest też nieco ograniczyć ilość spożywanych słodyczy – zamiast nich zdecydowanie lepiej jeść owoce, które dostarczają organizmowi sporo cennych składników odżywczych. Warto też pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków. Zaleca się także, aby odwiedzać dentystę przynajmniej raz na rok, a najlepiej co 6 miesięcy.
 
 

Dowiedz się więcej

Pragniesz poznać więcej faktów na temat próchnicy? A może zastanawiasz się, jak się przed nią uchronić? Jeśli tak, zapraszamy do Modent. Podczas wizyty opowiemy Ci więcej o tej zaraźliwej chorobie. Zadzwoń na numer +48 58 350 82 42 lub wypełnij formularz na stronie i umów się z nami na wybrany termin.