Zdrowie zębów zależy od odpowiedniej higieny jamy ustnej, ale także od tego, co się je. W jaki sposób dieta może wpływać na uzębienie? Co jeść, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe zęby?
Wapń i fosfor
Jeśli chodzi o dietę, to dla zdrowia zębów kluczowe jest dostarczanie organizmowi wapnia i fosforu. Dlaczego to takie ważne? Otóż wapń to budulec zębów, są one największym skupiskiem tego minerału w organizmie. Dlatego są używane też w charakterze jego magazynu – kiedy w organizmie zaczyna brakować wapnia, to właśnie stąd jest on pobierany. To od poziomu wapnia zależy wytrzymałość Twoich zębów.
A zatem bardzo istotne jest, aby dostarczać organizmowi wapnia regularnie i w odpowiednich ilościach. Co wobec tego powinno znaleźć się w Twoim menu? Przede wszystkim produkty mleczne, takie jak twarogi, jogurty czy kefiry. Niestety część osób ma nietolerancję mlecznych produktów. W przypadku alergii na krowie białko można jednak spożywać inne pokarmy bogate w wapń. Należą do nich między innymi szpinak, szczypiorek, fasola i migdały.
Tyle, jeśli chodzi o wapń, a co z fosforem? On również buduje zęby. Wprawdzie nie występuje w tak dużych ilościach jak wapń, ale jest nie mniej ważny i nie powinno się dopuszczać, by brakowało go w organizmie. Można dostarczać go z takimi produktami spożywczymi jak żółty ser, orzechy, soja i otręby pszenne.
Witaminy
Również dostarczanie organizmowi odpowiednich witamin ma duże znaczenie dla zębów. Do tych najważniejszych należy witamina D. Dlaczego? Po części właśnie w związku z tym, o czym mówiliśmy przed chwilą, czyli wapniem i fosforem – witamina D wspomaga wchłanianie tych pierwiastków. Ale to nie jej jedyna dobroczynna właściwość. Oprócz tego wzmacnia ona szkliwo i reguluje jego mineralizację, zwiększając w ten sposób jego wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Witaminę D znajdziesz przede wszystkim w słonowodnych rybach, takich jak łosoś, makrela i tuńczyk. Jest obecna także w jajach i maśle.
Niemniej ważna jest witamina C. Wspomaga naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko krwotoków i odsłonięcia szyjek zębowych. Pozwala utrzymywać w dobrym stanie tkanki przyzębia. Jest to o tyle istotne dla zębów, że to właśnie owe tkanki są odpowiedzialne za odpowiednią stabilność uzębienia i osłanianie korzeni zębowych. W dużych ilościach witamina C znajduje się w truskawkach, czarnych porzeczkach, owocach cytrusowych oraz niektórych warzywach, między innymi w kapuście i czerwonej papryce.
Kolejną witaminą, która ma duże znaczenie dla zdrowia zębów, jest witamina A. Ma ona działanie bakteriobójcze i przeciwpróchnicze, wspomaga także proces gojenia oraz wzmacnia odporność śluzówki. Gdzie znaleźć witaminę A? Jest ona obecna przede wszystkim w marchwi, żółtym serze, jajach, rybach i wątróbce.
A co z cukrem?
Wiesz już, co warto dostarczać organizmowi dla zdrowia swoich zębów. A czego lepiej unikać? Oczywiście przede wszystkim cukru! To on stanowi pożywkę dla żyjących w kamieniu nazębnym bakterii. Przetwarzając cukier, wytwarzają one kwaśne substancje uszkadzające szkliwo i zaburzają poziom pH w jamie ustnej. Efektem jest rozwój próchnicy i chorób przyzębia. Z tego powodu warto ograniczyć spożywanie cukru.
Co możesz teraz zrobić?
Zmiana diety na bardziej przyjazną dla zębów powinna wpłynąć korzystnie na ich zdrowie, jednak może nie wystarczyć, by ochronić je przed wszelkimi zagrożeniami. Jeżeli pojawią się u Ciebie problemy z zębami, bez wahania przyjdź do Modentu, a zajmiemy się sprawą i znajdziemy odpowiednie rozwiązanie. Umów się na wizytę w Modent – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 583 508 242 (Tczew) lub 558 880 015 (Kwidzyn) albo wypełniając formularz.